Hazabocsátás
Hazabocsátás
Egy sztómás beteg a diagnózis felállításától a teljes felépülésik öt alapvető szakaszon megy végig.
1. A preoperatív (műtét előtti) szakasz
2. Döntéshozatal
3. A közvetlen postoperatív (műtét utáni) időszak és a tanulás fázisa
4. A kórházi elbocsátás fázisa
5. A felépülés és előretekintés fázisa
Emondhatjuk, hogy a hazabocsátás fázisa már a műtét előtti elbeszélgetéskor megkezdődik, illetve amikor megszületik a döntés a sztómaképző műtétről. A preoperatív (műtét előtti) találkozó fontos információkkal szolgálhat a beteg otthoni körülményeiről, a higiénés viszonyokról, stb... A rehabilitációs időszakkal együtt ez segít felkészíteni a beteget a kórházból való elbocsátásra.
Fontos, hogy a hazabocsátás ne érje váratlanul a betegt, és ne maradjanak függőben tisztázatlan kérdések. Sokat segíthet, ha a beteg telefonos kapcsolatot tud tartani szakemberrel (sztómaterápiás nővér, operáló orvos) a felmerülő problémák megbeszélése végett. A kórházi bentfekvés idején a betegek hozzászoknak, hogy probléma esetén mindig van a közelben nővér, akitől segítséget kérhetnek, a hazabocsátással éppen ennek hiánya fog szorongást kiváltani a betegből.
A hazabocsáthatóság szempontjai:
Hazabocsátás előtti teendők:
Segédeszköz beszerzés lehetőségei:
A sztómaterápiás nővér informálja a beteget a különböző tipusú sztómateráiás segédeszközökről, illetve lehetőséget biztosít, hogy a beteg többféle változatot is kipróbáljon. Azt, hogy a betegnek hányféle eszközt kell kipróbália, az attól függ, hogy milyen könnyen sikerül megtalálni a legmegfelelőbbet.
"A gyógyászati segédeszközök társadalalom biztosítási támogatásba történő befogadását, tármogatással történő rendelését, forgalmazását, javítását, kölcsönzését az Egészségügyi Minisztárium 14/2007. (III.14.) rendelete szabályozza." A rendelet és annak mellékletei tartalmazzák : (1) a felírásra jogosultak körét; (2) a felírás jogcímét, (3) kihordási időt, (4) közgyógy ellátás igénybevételének lehetőségét, (5) a termékek helyettesíthetőségét, (6) a felírható mennyiséget és a bentfekvés időszakára vonatkozó felírási lehetőséget valamint (7) a beteg által fizetendő térítési díj mértékét ill. átvállalási tilalmát is.
A termékek vényre történő felírása a sztóma ambulancián vagy az osztályon történik. Ezt követően a patikában, gyógyászati segédeszköz boltban ill a forgalmazónál történik a beteg kiszolgálása. A vényt kiállító szakrendelésen számon tartják hogy az adott beteg, milyen mennyiségű, milyen fajtájú terméket kapott, milyen gyakorisággal.