Ileostoma
Az ileosztóma olyan, műtéti eljárással létrehozott nyílás a vékonybélen, amely a széklet távozására szolgál. A beavatkozás során a vékonybél egy részét kivezetik a hasfalon kívülre. Ezt az újonnan létrehozott nyílást nevezzük sztómának. Mivel a sztómát a vékonybél egy részéből alakítják ki, ezért nevezzük ileosztómának (a vékonybél latin neve: ileum). Az Ileostómia általában a hasüreg jobb oldalán helyezkedik el és a vékonybél utolsó kanyarulatából képezik. Mivel a vékonybéltartalom lúgos vegyhatása miatt a bőrt nagymértékben károsítja, ezért a vékonybélsztómát a bőrfelszíntől 2-3 cm-re kiemelkedő formában készítik.
Mikor szükséges ileosztóma kialakítása?
Számos vastagbélgyulladást okozó betegség, valamint egyéb körülmények is megkövetelhetik az ileosztóma kialakítását.
A leggyakoribb kiváltó okok:
- colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás),
- Crohn-betegség (régóta fennálló, krónikus gyulladásos bélbetegség),
- örökletes familiáris poliposis (polipok a bélfalon),
- vastagbél daganat,
- kiterjedt kismedencei daganatok
- születési rendellenesség,
- sérülés, trauma, vagy a vastagbél alsó szakaszán
A képzés időtartama szerinti csoportosítás:
Ideiglenes: választott műtétek során, amikor a végbéleltávolítás után készített bélvarratot akarják rövidebb, hosszabb ideig tehermentesíteni.
Végleges: egynyílású, un. Brooke sztómát készítenek konzervatív kezelésre nem reagáló gyulladásos vastagbélmegbetegedések, valamint örökletes vastagbélpolypózis és többszörös daganatos elfajulás miatt végzett teljes vastagbéleltávolítás után.
Kép eredete: http://www.sztóma.hu